Ana SayfaHakkımızdaEkibimizVideolarİletişim
  • s
             
  İlk Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   İkinci Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   Üçüncü Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız  
     
  Down Sendromu Tarama testi

Down Sendromu Tarama testi

(11-14 hafta tarama testi veya ikili test)

Kısa bilgi: Tarama testlerinin anlamı

* Down sendromu, 21. kromozomda oluşan anomali sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Toplumda mongol bebek olarak da bilinir. Yaşamları süresince orta – ağır zeka geriliği, büyüme geriliği başta olmak üzere çeşitli organlarda (Kalp, böbrek başta gelmek üzere) varolan anomalilere bağlı ortaya çıkan sağlık sorunları eşlik eder. Ailesel geçiş özelliği yoktur.

* Down Sendrom’lu fetusların yaklaşık 1/3’de, gebelik süresince herhangi bir organ sakatlığı gelişmeyebilir, fetus tamamen sağlıklı gibi değerlendirilebilir ve hastalığa özgü anomaliler doğum sonrası yaşamda ortaya çıkabilir. Ultrasonografi incelemelerinde sağlıklı olarak değerlendirilen her fetusun Down Sendrom’lu olabilme riski vardır ve” bu risk ne kadardır” diye yapılan testler tarama testleridir. Ultrasonografi ile Down Sendromu’nu düşündürebilecek şüpheli bulgular veya organ anomalileri saptandığında kesin tanı için mutlaka genetik inceleme gerekir; sadece ultrasonografi ile Down Sendromu tanısı konulamaz. Kromozom incelemesine yönelik ve ultrasonografi rehberliğinde yapılan tanısal girişimler (koryon villus örneklemesi, amniosentez, kordosentez) sonrası yapılan genetik incelemelerle Down Sendromu ve diğer kromozom hastalıkları için kesin tanıya gitmek mümkündür.

  • Ultrasonografi ile fetusun baş-popo mesafesinin uzunluğu (CRL veya BPM) ölçülerek elde edilen gebelik haftasının gebenin son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftasıyla uyumluluğu kontrol edilir.
  • Ultrasonografi ile elde edilen uygun planda fetusun ense pilisi kalınlığı (Nukal Kalınlık= NT) ve Burun Kemiği uzunluğu ölçülür. Aynı planda spina bifida erken tanı öngörüsü için intrakranial yapılanmalar (Intracranial Translucency) gözlemlenir.
  • Down Sendrom’lu bebek doğurma riskini belirleyen testte anneden alınan kan örneğinden elde edilen PAPP-A ve free -hCG hormonları ve USG ölçümleri (Nukal Kalınlık ve Burun Kemiği) kullanılır.
  • Ayrıca Ductus Venosus, Hepatik Arter Trasesi ve trikuspit kapak Doppler bulguları Down sendromu risk belirlemeye yönelik kullanılabilen diğer ek belirteçlerdendir.
 
 
 
Fetus Prenatal Tanı

Adres: Bağdat Cad. İrfan Bey Apt. No:216 D:21 Çiftehavuzlar / İstanbul
Tel: 0216 360 85 85    0216 360 85 85    Fax: 0216 360 90 14
Web: www.fetus.com.tr   E-Posta: info@fetus.com.tr