Ana SayfaHakkımızdaEkibimizVideolarİletişim
  • s
             
  İlk Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   İkinci Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   Üçüncü Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız  
     
  Trizomi  21 ve 18 tarama testleri (üçlü veya dörtlü tarama testi)

Trizomi 21 ve 18 tarama testleri (üçlü veya dörtlü tarama testi)

Kısa bilgi:  Down Sendrom’lu fetuslarda gebelik süresince hastalığa özgü belirtiler ortaya çıkmayabilir. Ultrasonografi incelemelerinde, hasta fetuslar normal fetus gibi görüntü verebilir. Tarama testlerinin amacı (ikili test, üçlü test, dörtlü test, ardışık test gibi) normal gibi görünen fetusta Down Sendromu var olma riskinin belirlenmesidir.Günümüzde ilk trimesterde uygulanan ikili test Down Sendromu belirleme başarısı en yüksek olması nedeniyle tercih edilir.

  • Üçlü veya dörtlü tarama testinde ultrasonografi ile elde edilen fetusun baş çapı ölçümü (biparietal diameter = BPD) gebelik haftası olarak kabul edilir. Anne kanından saptanan serum alfa feto protein (AFP), estriol (E3) ve human koryonik gonadotropin (hCG) seviyeleri gebelik haftasına göre belirlenir ve gebelikte Down Sendrom’lu bebek doğurma  riski rakamsal olarak ifade edilir (1:810 gibi)
 
 
 
Fetus Prenatal Tanı

Adres: Bağdat Cad. İrfan Bey Apt. No:216 D:21 Çiftehavuzlar / İstanbul
Tel: 0216 360 85 85    0216 360 85 85    Fax: 0216 360 90 14
Web: www.fetus.com.tr   E-Posta: info@fetus.com.tr