Ana SayfaHakkımızdaEkibimizVideolarİletişim
  • s
             
  İlk Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   İkinci Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız   Üçüncü Trimester uygulamaları ile ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız  
     
  Elde Edilen Bilgiler

Elde Edilen Bilgiler

1. Gebelik haftasının hesaplanması:

Fetusun baş-popo mesafesi (BPM = CRL) ile gebelik haftası saptanır ve son adet tarihi (SAT) ile uyumluluğu karşılaştırılır. SAT ile CRL arasında 7 günü aşan fark olması koşulunda CRL ile hesaplanan gebelik haftası doğrulanmış gebelik haftası olarak kabul edilir.

2. Fetal anatomi incelemesi (gebelik haftası itibarıyla gözlenebilen yapılar)

Kısa bilgi: Detaylı fetal anatomik inceleme, gebeliğin 19-22. haftalarında yapılan II. düzey Doppler ultrasonografi ile yapılır.
      
3. Çoğul gebeliklerin tipi

Kısa bilgi: Koryonisite, Amniosite:

* Çoğul gebelikler denince ikiz gebelikler öncelikli olarak akla gelir. Plasenta ve gebelik keselerine göre sınıflandırılır. İkiz gebeliklerden daha fazla olan gebeliklerde her fetusun plasenta ve amniotik kese özellikleri kaydedilmelidir.

  • 2 ayrı plasenta – 2 ayrı amniotik kavite (dikoryonik diamniotik)
  • 1 ortak plasenta - 2 ayrı amniotik kavite (monokoryonik diamniotik)
  • 1 ortak plasenta – 1 ortak amniotik kavite (monokoryonik monoamniotik)

* Dikoryonik diamniotik ikiz gebelikler fetusların gelişimi açısından en az riskli olan tiptir.

Kısa bilgi: Selektif fetosid

Çoğul gebeliklerde plasenta ve amniotik kesesi ile diğer fetus(lardan) ayrı olan ve yaşamla bağdaşmayacak ağır fetal anomalisi olan fetusun kalbinin durdurulmasına yönelik yapılan uygulamadır. Amaç, sağlıklı olduğu düşünülen diğer fetusu çoğul gebeliğe bağlı gelişebilecek risklerden (erken membran rüptürü, erken doğum tehdidi, büyüme kısıtlılığı gibi) korumaktır.İşlemin gebelikte meydana getirebileceği komplikasyonlar ve gerçekleşme oranları koryonik villus örneklemesi konusunda anlatılanlarla aynıdır.

 
 
 
Fetus Prenatal Tanı

Adres: Bağdat Cad. İrfan Bey Apt. No:216 D:21 Çiftehavuzlar / İstanbul
Tel: 0216 360 85 85    0216 360 85 85    Fax: 0216 360 90 14
Web: www.fetus.com.tr   E-Posta: info@fetus.com.tr